Sohbet Kuralları

 ZİYARETÇİLER İÇİN SOHBET KURALLARI

TRKelebek.com sunucusunun genel amacı; Her kesimden insanın bir araya gelmesini sağlayarak, TRKelebek.com bünyesi içerisinde onlara rahat ve huzurlu bir sohbet ortamı sağlamaktır.

TRKelebek.com sunucusu içerisinde sohbet ederken, genel sohbet akışını bozmamak ve dolayısıyla Sohbet Server’ının genel amacını ihlal etmemek adına uymanız gereken bazı genel kurallar vardır. Bunlar aşağıda sıralanmıştır:

Kötü sözler, Hakaret, Seviye:

Bulunduğunuz Sohbet ortamında sadece sizin olmadığınızı, sizden başkalarının da olduğunu asla unutmamalı ve bunun bilincinde olacak şekilde sohbetinizi yapmalısınız. TRKelebek.com sunucusu ücretsiz bir sohbet sunucu olduğu için bünyesinde barınan her kullanıcının sohbet etmeye hakkı vardır ve herkes eşittir. Unutmamalısınız ki güzel bir sohbet ortamının en büyük düşmanı kötü ve seviyesiz sözlerdir. Kötü sözler kullandığınızda, seviyesiz şekilde yazdığınızda kullanıcıların keyfini kaçırıp rahatsızlık verdiğinizi ve TRKelebek.com sunucunun temel amacına aykırı hareket ettiğinizden dolayı gerekli görüldüğü taktir de sadece kanal veya kanallardan değil, sunucudan bile uzaklaştırılabileceğinizi aklınızda bulundurmanız gerekmektedir. Lütfen kanalların genelinde yazışırken kelimelerinizi rahatsız ve rencide etmeyecek şekilde seçiniz.

Rahatsızlık ve Tartışma:

Server’da yer alan kanalların genelleri her kullanıcıya açık olup sohbet serbesttir. Ancak unutmamalısınız ki Server’a giren her kullanıcı Server kurallarına uyduğu sürece özgürdür ve bir kullanıcının başka bir kullanıcı ile sohbet etmesi kesinlikle zorunlu değildir. Her kullanıcının kendi özgür iradesi olduğunu aklınızda bulundurmalı ve sizinle sohbet etmek istemeyen bir kullanıcıyı sohbete zorlayarak o kullanıcıyı rahatsız edemezsiniz. Bu tür zorlamalar hem kullancıyı rahatsız eder hemde genel sohbet akışını bozabileceğinden kanaldan uzaklaştırılmanıza neden olabilir.

Server içerisinde yer alan kanallarda sizin fikrinize katılmayan herhangi biri yüzünden bir tartışma ortamının oluşabilme olasığı yüksektir. Unutmamanız gerekir ki Türkiye’de farklı din, ırk ve siyasi görüşe sahip insanlar bulunduğundan dolayı, bu tür konuların Server içerisinde yer alan kanalların genellerinde tartışılması kesinlikle yasak olup, her insan özgür olduğunu ve bir insanın dini, ırkı veya siyasi görüşü vs. nedeniyle başka bir insan tarafından yargılanmasının kesinlikle söz konusu olmadığını bilmeniz gerekmektedir.

Yukarıda bahsedilen nedenden dolayı böyle bir yargılama içine girdiğinizde tartışma başlar ve farklı fikirlerinizde uzlaşma sağlanması zor olduğundan bu tartışmanın sonu asla gelmez. Server’da yer aldığınız kanalda yalnızca 2 kişi olmadığınızı, kanal genelinde yazan diğer kullanıcıları rahatsız edebilme ihtimalinizi göz önünde bulundurmanız veya sizden başka diğer kullanıcıların da var olduğunu ve onların da tartışmaya katılıp olayı büyütecekleri için bu tür tartışmalar rahatsız edicidir ve kanaldan uzaklaştırılma sebebi olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Server’da bulunan global kanalların genelleri sadece sohbet içindir ve Server’a giriş yapan herkes bu kanalların genelinde sohbet etme özgürlüğüne sahiptir. Bu global kanallarda günlük sohbetinizi yapabilir ve diğer kullanıcılar ile tanışırsınız.

Global kanallarda sohbet edilirken, sohbet içerisine ilan niteliği taşıyan “Kamerada sohbet etmek isteyen var mı”, “msn var mı?”, “bay var mı?”, “bayan var mı”… gibi diğer kullanıcıları rahatsız edici mesajlar yazmanız etik açıdan doğru değildir. Lütfen bu ve buna benzer isteklerinizi Sağ tarafta bulunan kullanıcı listesinde yer alan kullanıcılardan istediğinizin özeline çift sol tıklama yapıp girerek ilan veya istekleriniz için kullanıcıya özel mesaj atabilirsiniz. Global kanallların genellerinde bu tür yazıların kanalda yer alan kullanıcıları huzursuz edebileceğini ve sohbetin akışını engelleyebileceğini unutmamalısınız. Ayrıca bu durum kanaldan uzaklaştırılma sebebi olabilir.

Reklam:

TRKelebek.com Sohbet sunucusunun ana amacının Her kesimden insanın bir araya gelmesini sağlayarak, TRKelebek.com bünyesi içerisinde onlara rahat ve huzurlu bir sohbet ortamı sağlamak olduğu yukarıda belirtilmişti. Bu nedenle Server içerisinde yer alan tüm kanalların genellerinde veya herhangi bir kullanıcının özelinde reklam yapmak kesinlikle yasaktır.

Tanımadığınız birine reklam yaptığınızda, reklam yaptığınız kullanıcı rahatsız olabilir ve yaptığınız bu reklamla birlikte TRKelebek.com Sohbet sunucusunun ana amacına zarar vermiş olduğunuzdan, reklamınız tespit edildiği anda direkt olarak sunucudan uzaklaştırılırsınız ve bir süre tekrar bağlanmanız mümkün değildir. TRKelebek.com bünyesinde yer alan bütün nicklerin ve kanalların kullanıcılara geçici olarak verildiğini ve tüm nick ve kanalların TRKelebek.com sohbet sunucuna ait olduğunu ve bu yüzden reklamın devamı olursa kullanmış olduğunuz nickler (rumuzlar) kalıcı olarak yasaklanabilir.

Flood ve Uzun yazı:

Flood kelimesinin anlamı su baskını, seldir. Irc serverlarında flood’un 2 türü bulunmaktadır. Belli bir süre zarfında belli sayıda satır kullandığınız anda veya belli bir süre içinde belli karakter uzunlukta yazı yazdığınızda flood olarak tespit edilir. Bu durum Genel Sohbet akışını negatif yönde etkilendiğinden dolayı irc serverlarında istenmeyen bir durum teşkil etmekte olup genel sohbet akışını düzenleme adına bu durumu uygulayanların önce uyarılması ve tekrar edilmesi halinde kanaldan uzaklaştırılma seçeneğinin olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Kanalların genelinde Flood yapmamak adına lütfen kelime kelime yazarak kanala yollamaktansa lütfen cümle kurmaya çalışınız. Uzun bir yazı yazarken de yazıyı bir kerede değil, parçalara bölerek cümle halinde yazabilirsiniz.

Ayrıca unutmamanız gerekir ki bağlantınızda meydana gelebilecek olan yavaşlama nedeniyle zaman zaman yazdığınız yazılar bir anda ardarda yazılmış gibi görüneceğiden bu tür durumlarda da siz farkına varmasanız da flood yapmış olursunuz ve bu durum genel sohbet akışını engellenmesine neden olur. Flood nedeniyle uyarılıp devamı halinde uzaklaştırılmak istemiyorsanız lütfen kanal genelinde yazışırken cümle kurunuz.

Nickler:

TRKelebek.com Sohbet sunucusunda her türlü cinsel içerikli, msn, telefon numarası, site ismi, hakaret içerikli nick (rumuz) kullanımı kesinlikle yasaklanmış konumda olup, bu tür nickler ile kanala girenler; nickin durumuna göre gerektiğinde direkt olarak nicki yasaklanarak kanallardan uzaklaştırlır (banlama yapılmaz) veya uyarıldıktan sonra nicki kullanan kişinin nicki değişmemesi durumunda nicki yasaklanıp veya kanallardan uzaklaştırılır (banlama yapılmaz).

TRKelebek.com Sohbet sunucusunda bazı nickler yasaklanmış konumda olduklarından bu yasaklı nickler ile giriş yapmaya çalışanların kanallara girmesi mümkün değildir böyle bir durumla karşılaşıldığında “/Nick YeniNick” komutunu uygulamanız gerekmektedir.

Nickin Guest… hale çevrilmesi kayıtlı nick kullanımında kayıtlı nickin şifresini doğru girilmediğinden gerçekleşir ve böyle nicklerin TRKelebek.com Sohbet sunucunda barınmasına izin verilmektedir. istedikleri zaman bu nickler “/Nick YeniNick” komutunu kullanarak kurallar dahilinde uygun bir nicke sahip olabilirler.

Unutmamanız gerekir ki TRKelebek.com Sohbet Sunucusu, sizlerin kullanmış olduğunuz nicklerin tek sahibi olup sizlere geçici kullanma izni verilmiştir ve gerektiğinde kayıtlı olan nickinizi elinizden alma yetkisine sahiptir. Böyle bir durumun ortaya çıkmaması için lütfen kurallar dahilinde sohbet ediniz.

Güvenlik:

TRKelebek.com Sohbet sunucusu içerisinde, kullanıcılar nick, sifre gibi konularda güvenliğe önem vermek zorunda olup çalınma ve unutma durumunda yapılası gerekenleri aklında tutmalılar Güvenliğiniz için lütfen aşağıdaki durumların sizde var olup olmadığını kontrol etmelisiniz:

Buna göre:

1-) Kayıtlı olmayan bir nick hakkında hiç bir kullanıcı hak sahibi olduğunu iddia edemez. Nickiniz kayıtlı değilse başka birinin nickinizi almaması için nickinizi kesinlikle kaydetmelisiniz. Nick kayıt işlemi hakkında bilginiz bulunmuyorsa lütfen kanal operatörlerinden (nickinin başında @ işareti olanlar) yardım isteyebilirsiniz.

2-) Nick şifresin en az 8 haneden oluşmasına dikkat ediniz. Şifre seçimlerinde telefon numarası, doğum tarihi, ardışık sayılar (123456) gibi kolay, ilk akla gelen, tahmin edilebilecek şifreler yerine alfanumeric şifreleri tercih etmeniz önerilmektedir. (Örnek: aU#48&kL gibi)

3-) Nick kayıt işlemi sırasında kesinlikle kullanmakda olduğunuz bir mail adresini kullanmalısınız. Nick şifresini unutma veya çalıntı durumunda nickinizin tekrar sahibi konumuna erişebilmek için kayıt sırasında yazmış olduğunuz email adresine gereken bilgiler gönderilecektir.

4-) Kayıtlı olan nickinizin şifresini kimse ile paylaşmayınız.

5-) Server’a giriş yapmak için kullanmakta olduğunuz Pc, Notebook, Telefon vs. şahsınıza ait olsa bile nickinizin şifresini girerken kesinlikle “Status” pencerisini kullanmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Böylece ufak bir komut hatası yaptığınızda başka bir kullanıcının şifrenizi görme olasılığı ortadan kalkacaktır.

6-). Halka açık bir mekanda bulunuyorsanız (İnternet Cafe, Çay bahçesi vs.) nick şifrenizi girdiğiniz sırada çevrenizdeki insanların şifrenizi görmemelerine dikkat ediniz. İnternet cafe gibi ortamlarda Nick şifrenizi girerken Sanal klavye kullanmaya özen gösteriniz.

7-) Serverda içerisinde özel mesaj, notice, memo vs. şeklinde size gönderilen gönderilen mesajlarda yer alan şifre talebinde kesinlikle nick şifrenizi vermemeli ve bunu derhal kanal operatörlerine bildirmelisiniz. Unutmamanız gerekir ki Kanal operatörleri dahil kimse sizden şifrenizi talep edemez.